גלריית גרפיטי ואיי מלח: הפתעות מסביב למקום הנמוך בעולם

כולנו מכירים את ים המלח, ונדמה שבכל שנה עוד ועוד הפתעות נגלות סביבו. בין אם איי (או יותר נכון פטריות) מלח עליהן ניתן ללכת, גלריית גרפיטי עם מסר חשוב, ואפילו: אגם קטן שהוא פיסת גן עדן נסתרת. איך מגיעים, ומה עוד כדאי לעשות באזור- בכתבה אחת שתשאיר אתכם פעורי פה.

העץ הבודד בים המלח זכה למקום האינסטגרמי לשנת 2019, וכנראה שהיה מככב עונה נוספת אלמלא קבוצת נערים היו מטפסים עליו וגודעים אותו ממקומו. המקרה המכעיס השאיר המוני ישראלים (ותיירים) עצובים, אבל דבר אחד היה ברור: ים המלח מצליח לחדש ולהפתיע, והנה לוקיישן חדש עלה לכותרות: איי המלח.

למרבה ההפתעה האיים, שזכו לתאוצה בחודשי הקורונה, היו שם כמעט מאז ומתמיד. אף אחד לא טרח להדרים מעבר לחוף העץ הבודד, ולכן האיים נשארו עלומים ובתוליים. הנסיעה האחרונה שלי ושל רותם לפארק תמנע והחיפוש אחר מקומות ייחודיים בים המלח בשיתוף עם אתר deadsea.com הכירו לי את המקום הזה, ובאופן לא מפתיע- הוא הפך לסנסציה של ממש. בנוסף לאיים גיליתי מספר מקומות חדשים שלא יצא לישראלים להכיר, אז הנה הרשימה שלי למקומות הכי מיוחדים בים המלח:

גלריית הגרפיטי -430

הגלריה מוכרת למי שאוהב לרבוץ בחופיו הצפוניים של ים המלח. הגלריה היא בעצם גלריה פתוחה, וציורי קיר ענקיים מתנוססים על מבנים ישנים ששימשו את הצבא הירדני. מסרים הקוראים לשלום, אחדות, ונגד ייבוש ים המלח מופיעים בתוך הציורים, והגודל המרשים שלהם יגרום לכם להישאר המומים. אמני גרפיטי מהארץ ומהעולם חברו יחד בשביל להפוך את המבנים המוזנחים לאטרקציה של ממש, והטיול ביניהם יתאים לקטנים ולגדולים גם יחד.

לשים בwaze: חוף קלי"ה ים המלח

בפנייה מכביש 90 תראו את המבנים (לפני הירידה לחוף), ניתן לעמוד עם הרכב בצד הכביש.

גלרית -430
גלרית -430
גלרית -430
גלרית -430
גלרית -430
גלרית -430
גלרית -430

מצפור מלחת סדום

המצפור נוצר בעקבות נביעה טבעית של מי מעיין מתוקים שעלו אל מעל פני השטח בשל החפירות שנעשות בים המלח. באופן די מדהים, ובמקביל לים המוות, אגם המים המתוקים הפך לנקודת עצירה לאינספור ציפורים העושות את דרכן צפונה באביב ודרומה בסתיו. ההליכה אל נקודת התצפית של האגם לוקחת כ15 דקות, וכשתגיעו אליה תוכלו לשבת בצל של עץ ענק מתחתיו אבנים מסודרות ונוחות לישיבה ואידיאליות במיוחד לפיקניק.

איך מגיעים: בכביש 90 לכיוון דרום פונים שמאלה לכביש 2499. מיד לאחר מכן תהיה פניה שמאלה לכביש עפר, לצידו שלט המכווין למצפור. במידה ואתם עם רכב שטח- ניתן להמשיך בדרך העפר. רכבים פרטיים יכולים להשאיר את הרכב במיקום זה וללכת ברגל.

מצפור מלחת סדום
מצפור מלחת סדום - אזור הישיבה המוצל
מצפור מלחת סדום - הנוף בדרך
מצפור מלחת סדום - השביל המסומן
מצפור מלחת סדום - שילוט ההכוונה ברור ובולט

שמורת טבע עין גדי - נחל דוד

כתבתי עליו כבר בעבר אבל בגלל שמדובר במסלול מוצלח במיוחד, הייתי חייבת לכתוב עליו שוב. שמורת הטבע של נחל דוד היא בין הגדולות באזור זה, כוללת את מפל דוד ונופים יפייפיים אל עבר ים המלח. המסלול עורך כשעה הלוך-חזור, מאוד נעים ויתאים גם למשפחות עם ילדים קטנים. במסלול מספר מפלים ובריכות בהן ניתן להשתכשך, הכניסה בתשלום.

שימו לב שבשל הקורונה יש להרשם מראש באתר רשות הטבע והגנים.

שמורת הטבע עין גדי - נחל דוד
שמורת הטבע עין גדי - נחל דוד
שמורת הטבע עין גדי - נחל דוד

איך מגיעים לאיי (פטריות) המלח

מאז שביקרתי במקום (מרץ 2020) הרבה השתנה. בעוד שאנחנו המשכנו עם הכביש המקביל לטיילת ויכולנו להעמיד את הרכב במפרץ חנייה, ים המלח יובש כהוגן: הכביש בו נסענו נהרס וקו החוף התרחק בכמעט 30 מטרים. שימו לב שבתמונות של המפות בגוגל הכביש הזה עדיין קיים ויכול ליצור בלבול. בבדיקה מחודשת של המקום כך גם הוראות ההגעה השתנו.

פטריות המלח (איי המלח)

השאיר/י לי את המייל שלך וקבלו ממני את הוראות ההגעה המדויקות ישירות למייל

(אל דאגה, אני שונאת ספאם, לא תקבלו ממני חפירות למייל)

יותר אנשים של הצפון? נראה לי שתאהבו את הטיול שעשיתי למתת, הגליל המערבי 🙂

נהנית? זה הזמן לשתף עם חבריך

אהבת את הפוסט?
הנה עוד כמה מומלצים

סגירת תפריט