10.07.22

מדריך לקניון האנטילופ באריזונה – מה ההבדל בין העליון לתחתון ואיך מגיעים אליו?

המקום המיוחד הזה הוא לחלוטין אחד מפלאי תבל בעיניי. קניון האנטילופ המהפנט לא דומה לשום נוף שראיתי, גם אם יש כאלה שינסו להשוות אותו
המקום המיוחד הזה הוא לחלוטין אחד מפלאי תבל בעיניי. קניון האנטילופ המהפנט לא דומה לשום נוף שראיתי, גם אם יש כאלה שינסו להשוות אותו לקניון האדום באילת. אנטילופ יש אחד ויחיד (טוב, בעצם שניים). ואסור לכם לוותר על טיול באחד מהם בטיול הבא שלכם לארצות הברית!

10.07.22

אחרי לא מעט נבירה באינטרנט, לא הצלחתי להבין מה ההבדל בין קניון האנטילופ העליון (צפוני) לתחתון (דרומי). הקניון המיוחד הממוקם באריזונה, ארצות הברית, נצרב לי בזכרון כאשר הופיע בשומר המסך של מערכת ווינדוס 7. 12 שנים מאוחר יותר זכיתי להגשים חלום ולעשות טיול דרכים ברכב שכור במערב ארצות הברית עם בן זוגי אמיר, ולמרבה ההפתעה – היינו מאוד קרובים ללוותר על המקום המיוחד הזה.
בטיול דרכים הלו״ז מאוד גמיש אבל גם מאוד מתוכנן. הזמן על הכביש מדוד היטב, תזמון ההגעה לנקודות העצירה מחושב לעילא, ואין הרבה מקום לספונטניות, לפחות לא בסוג הטיול שאנחנו בנינו – כיוון שהיינו מוגבלים בזמן. לקראת ההגעה שלנו לעיירה פייג׳ עצרנו בקניון האנטילופ העליון בכדי לברר את העלויות. 100$ כניסה, לא פחות ולא יותר. בעצם, יש גם יותר – 120$ אם מדובר בשעות בהן קרני השמש אידיאליות לצילום. נסענו למוטל בתחושת אכזבה.
בתכנית המקורית לא היינו אמורים לבקר באנטילופ מפני שהיה סגור למבקרים בשל הקורונה בזמן שתכננו את הטיול. מצאתי לנו תכנית ב׳, מסלול בשם Buckskin Gulch שאמור להעביר את אותה התחושה. כשהגענו לפייג׳ גילינו שהאנטילופ שוב נפתח למבקרים, אבל החלטנו להצמד לתכנית המקורית ונסענו למסלול בו תכננו לטייל.
בסיום המסלול תחושת החמצה אדירה קיננה בי – הוא היה יפה, אבל ממש לא קרוב לאנטילופ. שכנוע זריז וספונטניות מדהימה מצידו של אמיר, אחורה פנה של שעה לנקודה ממנה יצאנו ושעה המתנה לאחר מכן – הגענו לקניון האנטילופ לסיור עליו חלמתי.
אז כמעט פספסנו את פלא הטבע הזה, ואני כל כך שמחה שהתעקשתי לבקר שם. אם אתם מתלבטים, תעשו לי טובה – אל תתלבטו!
קיימים שני קניוני אנטילופ ושניהם ממוקמים כ-10 דקות נסיעה צפונית לעיירה page. הקניונים המיוחדים הללו נקראים גם ״קניוני חריץ״, מפני שההליכה היא בנקיק צר שנוצר בעקבות שטפונות וסחף של אבני חול. שני הקניונים הם חלק מפארק שבטי הנוואחו וההליכה בקניון היא בליווי מדריך בלבד. אנחנו טיילנו בקניון האנטילופ הדרומי וכל התמונות במדריך הן משם.

קניון האנטילופ התחתון (דרומי) – Lower Antelope Canyon

בכל קבוצה שישה אנשים שמלווים על ידי מדריך. למזלנו היינו בקבוצה הראשונה, וגם בסדר ההליכה ניסינו תמיד להיות ראשונים. אחרינו היו עוד 5-6 קבוצות, אבל המרווחים ביניהם יוצרים מספיק זמן לכל קבוצה להנות מהנקודות בהן היא עוצרת.
מתחילים בהליכה קצרה אל עבר פתח הקניון, כ-7 דקות הליכה במרחב פתוח. הכניסה לקניון היא באמצעות ירידה בסולמות ומדרגות שנבנו בשל העומק שלו: כ-10 מטרים. לאחר הירידה בסולמות נפתח חלל עצום וגבוה עם סלע מיוחד בצורת ראש של אריה. בצד השני רואים את ״כף הרגל״ שלו – שלוש נקודות מסודרות בשורה. זה המופע היחיד שנראה בצורה הזו בכל הקניון, וזה די מדהים. ההליכה בתוך הקניון יכולה להרגיש קלסטרופובית לפעמים, אבל היופי של המקום עולה על כל דמיון. לאורך המסלול יש סולמות ומדרגות, לא גבוהים כמו הירידה בהתחלה – מפני שתוך כדי הליכה מטפסים לאט את הגובה שירדנו בהתחלה.
המדריך, הצביע לאורך המסלול על הצורות השונות שניתן לראות בסלעים: ראש של תאו, נמר, אישה עם שיער מתנופף ברוח ועוד. מדובר בסיור שמרגיש מאוד תיירותי ומסחרי: הנבאחו הבינו מה מעניין אנשים, ספציפית אמריקאיים, ורוב הסיור התמקד בזוויות צילום: כאן צילמו את ווינדוס 7 (הפעם הראשונה בה נחשפתי לאנטילופ), כאן את הצילום המפורסם לשער של נאשיונל ג׳אוגרפיק, ועוד ועוד. בשלב מסוים זה קצת נמאס, אבל שוב – לא היה לי אכפת. הלכתי על ענן. באופן הכי מילולי שיש, הגשמתי חלום.
עם כל המסחריות שבדבר, אני ממליצה בחום להגיע למקום המיוחד הזה. אין עוד אחד כזה בעולם (חוץ מבן הדוד שנמצא בחלק הצפוני), וזה באמת פלא טבע עוצר נשימה. הצבעים, הצורות, הגוונים – לא להאמין שהכל נעשה הודות למים ומינרלים. אז אל תוותרו!

מה ההבדל בין האנטילופ העליון לאנטילופ התחתון?

(הקניון בו אני הייתי) Lower Antelope – South
– הקניון בנוי בצורת האות V, בעל בסיס צר (שכוסה בחול כדי שיהיה נוח ללכת) ו״תקרה״ פתוחה ורחבה יחסית.
– אורך הסיור הוא כשעה וחצי. נכנסים מנקודה אחת ויוצאים מנקודה אחרת.
– הייחודיות שלו היא המגוון הגדול של הצורות והדמויות.
– הוא מתחיל בירידה בסולמות ומדרגות, בעומק של 10 מטרים. לא מתאים לילדים קטנים ואנשים מבוגרים בשל הירידה בהתחלה והטיפוס תוך כדי ההליכה בסולמות.
– עלות הכניסה היא קבועה ועולה 62$ לאדם (לא משנה מה השעה).
במקום שתי חברות המוציאות סיורים לקניון, הן שייכות לשני אחים – לא משנה באיזה מהן תבחרו, תראו את אותו הקניון בדיוק.
Upper Antelope – North
– הקניון בנוי בצורת A, בעל בסיס רחב ופתח צר
– אורכו כ-400 מטרים וההליכה בו הלוך-חזור
– הייחודיות שלו היא בשבירת קרני השמש על גבי קירות הקניון, מה שהופך את הקניון לחביב במיוחד על ידי צלמים.
– הכניסה אליו נוחה ומישורית ולכן מתאים לאנשים מבוגרים וילדים קטנים.
– עלות הכניסה אליו משתנה: בשעה האופטימלית ביותר בה ניתן ״לתפוס״ את קרני השמש שיוצרות את המופע הכי מיוחד, עלות הסיור יכולה להגיע ל-120$ לאדם. בשעות ה״פחות מיוחדות״ עלות הכניסה היא 100$.
היציאה מהקניון התחתון

האם כדאי להזמין כרטיסים מראש דרך האינטרנט?

כאמור, אנחנו טיילנו במהלך חודש ספטמבר והתייצבנו באופן ספונטני במרכז המבקרים – ויצאנו לסיור כשעה לאחר מכן. לא משנה באיזה קניון תטיילו, הזמנה מראש דרך האינטרנט יכולה להגיע ל- 150$ ויותר. הם כותבים באתר שהכרטיסים סולד אאוט וגובים מחירי עתק עבור תאריכים ״פנויים״.
אני יוצאת מנקודת הנחה בה תגיעו לפייג׳ בשעת צהריים, אפילו צהריים מוקדמת, ותישנו בה לפחות לילה אחד. ביום שאתם מגיעים תנו קפיצה לקניון בו תרצו לבקר ותקנו כרטיסים ליום שלמחרת. אני מזכירה שאנחנו טיילנו בשיא העונה והגענו מהרגע להרגע, והיה מקום בסיור שיצא שעה מאוחר יותר.

פוסט עם לינקים ריווחיים - מה זה אומר?

היי לך! האמת? אני ממש שמחה שלחצת על הכפתור הזה. חשוב לי להיות שקופה עם הקוראים והקוראות שלי, ומעבר לסימון התכנים שאני יוצרת – חשוב לי להסביר לך מה זה אומר :)

אז לינק ריווחי (או Affiliate באנגלית) הוא לינק שמקודד עם משתמש המזוהה עם היוצר שלו. על כל רכישה שנעשית מהלינק המקודד הזה היוצר מקבל עמלה קטנה, שלא משפיעה בשום צורה על המחיר הסופי אותו תשלמו.

בפשטות? אם החלטת לסגור בית מלון עליו המלצתי, לרכוש מוצר או המלצה שפרסמתי, זו הדרך הכי פשוטה לפרגן ולתמוך בתוכן החינמי שאני יוצרת כאן ובאינסטגרם – בלי שום טרחה מצידך :)

גם אם החלטת לסגור מלון אחר, או להזמין מוצר אחר – ועשית זאת דרך הלינק שלי, העמלה עדיין תחשב.
אגב, שזה לרגע לא יגרום לך לחשוב שאני מפרסמת דברים רק כדי להרוויח מהם! כל המלצה ומוצר נבחרים בקפידה, ואני מפרסמת אך ורק מוצרים שהייתי מזמינה בעצמי, או כאלה שניסיתי בעצמי.

אז בפעם הבאה שבא לך להזמין חופשה או פריט מסוים – אם זה יהיה דרך אחד הלינקים שלי,

זה יהיה מדהים!