15.05.22

מוזיאון יעקב אגם – חגיגה של צבע שמתאימה לגדולים ולקטנים

אין ספק שנחשפתם בעבר ללפחות יצירה אחת של האמן יעקב אגם, מבלי לדעת מי עומד מאחוריה. המוזיאון שהוקם בראשון לציון מציג לראשונה מוזיאון שמוקדש
אין ספק שנחשפתם בעבר ללפחות יצירה אחת של האמן יעקב אגם, מבלי לדעת מי עומד מאחוריה. המוזיאון שהוקם בראשון לציון מציג לראשונה מוזיאון שמוקדש כולו לזרם האמנות הקינטית, בוא תערוכות מתחלפות עם יצירותיו הסגגוניות של האמן.

15.05.22

מוזיאון יעקב אגם הוא ממתק אינסטגרמי לכל הדעות. צבעים נועזים וצורות גרפיות שמהוות רקע מושלם לסטורי או לתמונה בפיד. האמן, שעוסק בנסתר מן העין ובתנועה המתמדת של בני האדם כנראה הבין דבר או שניים בחייו, והפרשנויות הויזאוליות שלו לרעיונות, תיאוריות, התורה, וחוויות אישיות, יצליחו להפנט אתכם בקלות.
יעקב אגם הוא ממייסדי זרם האמנות הקינטית, ובין האמנים הישראלים המשפיעים ביותר בעולם. הוא שיתף פעולה עם סלבדור דאלי, הציג עבודות בפני המלכה אליזבת׳, ותערוכות יחיד בכל המוזיאונים החשובים: מהגוגנהיים ועד ל moma בניו יורק.
בישראל הוא מוכר בעיקר בעקבות מזרקת דיזינגוף – ״מים ואש״, וחזית מלון דן פנורמה. עבודותיו מוצגות גם בבית הנשיא, במוזיאון ישראל בירושלים ובמוזיאון האמנות לתל אביב בו היצירה ״קצב הזמן״ מקבלת את פני הבאים.
הוא גדל בבית דתי, ולמד ב״בצלאל״. הוא מעגן את הפילוסופיה האמנותית שלו בשורשיו הרוחניים היהודים, כמעט קבלתיים: תפיסה בה במציאות היהודית כל אחד מתהווה ומשתנה כל הזמן.
המילה ״קינטי״ נולדה מהמילה היוונית ״קינמה״ שמשמעותה תנועה. חלק מעבודותיו סטאטיות, והתנועה סביבן באה לידי ביטוי בתנועה של המתבונן. בחלק מהעבודות התנועה מגיעה ישירות מהעבודה עצמה.
הוא מרבה להשתמש בטכניקה פולימורפית שמחלקת פאות של משולשים לשניים, שלושה, ואפילו ארבע פלחים, ובכך יוצר אינספור צירופים ויזואלים ביצירה אחת.
במבט ראשון עבודותיו של אגם מרגישות שטוחות ומופשטות, ולאחר ההסברים של המדריכים במוזיאון תגלו פרשנות מופלאה לתפיסתו.
בכניסה למוזיאון, תפגשו 29 ״עמודי כלילה״ הגולשים מחלקו החיצוני פנימה. העמודים מוקדשים לאשתו המנוחה, וכל עמוד מספר סיפור. בהדרכה המדריך סיפר שהוא שאל את אגם מה הסיפור של כל עמוד, ואגם ענה לו ״אלה לא סיפורים בשבילך״
במרפסת הפנימית של חלל התצוגה המרכזית מוצג הפנורמגאם: ציור תבליט באורך 22 מטר שהוצג במקור במוזיאון הגוגנהיים בניו יורק בשנת 1980. בהליכה לאורך הקירות המקומרים נגלת קשת צבעונית הפורצת מתוך לובן ורוגע שאט אט מתפוגגת.
סולם יעקב: סולם המחולק ל-18 שלבים, בגימטריה – ח״י. בשתי הפאות הצדדיות נוצר מגן דוד כאשר מסתכלים על המראה התחתונה או העליונה. אינסופיות וטיפוס מתמיד, או ירידה.
מטורף איך העבודות שלו, שנוצרו בעיקר בטווח שבין שנות ה-60 לשנות ה-80, מצליחות להשאר כה רלוונטיות גם בימינו. המוזיאון הוא חגיגה לעיניים, כיף אדיר של יצירתיות מתפרצת שמשתמשת בצבעים וצורות פשוטות בחכמה גדולה. אני ממליצה מאוד לקחת הדרכה בכדי לחוות את היצירות במלואן, ובמיוחד את היצירה הקינטיות שצריכות תפעול של אנשי צוות המוזיאון. המוזיאון מתאים מאוד לילדים וגדולים, ובעיניי מדובר בהנאה מובטחת לכולם.
שעות פתיחה ועלויות מעודכנים באתר המוזיאון

פוסט עם לינקים ריווחיים - מה זה אומר?

היי לך! האמת? אני ממש שמחה שלחצת על הכפתור הזה. חשוב לי להיות שקופה עם הקוראים והקוראות שלי, ומעבר לסימון התכנים שאני יוצרת – חשוב לי להסביר לך מה זה אומר :)

אז לינק ריווחי (או Affiliate באנגלית) הוא לינק שמקודד עם משתמש המזוהה עם היוצר שלו. על כל רכישה שנעשית מהלינק המקודד הזה היוצר מקבל עמלה קטנה, שלא משפיעה בשום צורה על המחיר הסופי אותו תשלמו.

בפשטות? אם החלטת לסגור בית מלון עליו המלצתי, לרכוש מוצר או המלצה שפרסמתי, זו הדרך הכי פשוטה לפרגן ולתמוך בתוכן החינמי שאני יוצרת כאן ובאינסטגרם – בלי שום טרחה מצידך :)

גם אם החלטת לסגור מלון אחר, או להזמין מוצר אחר – ועשית זאת דרך הלינק שלי, העמלה עדיין תחשב.
אגב, שזה לרגע לא יגרום לך לחשוב שאני מפרסמת דברים רק כדי להרוויח מהם! כל המלצה ומוצר נבחרים בקפידה, ואני מפרסמת אך ורק מוצרים שהייתי מזמינה בעצמי, או כאלה שניסיתי בעצמי.

אז בפעם הבאה שבא לך להזמין חופשה או פריט מסוים – אם זה יהיה דרך אחד הלינקים שלי,

זה יהיה מדהים!