16.03.20

טיול מדהים לפארק תמנע שמרגיש כמו בחו״ל

פארק תמנע לנצח יעורר זיכרונות של בקבוקי חול מלאים בשכבות צבעוניות, נסיעה מייגעת על כביש הערבה, וטמפרטורות שלא משאירות טיפת נוזל בגוף. אז זהו,
פארק תמנע לנצח יעורר זיכרונות של בקבוקי חול מלאים בשכבות צבעוניות, נסיעה מייגעת על כביש הערבה, וטמפרטורות שלא משאירות טיפת נוזל בגוף. אז זהו, שכבר לא. הפארק עבר חידוש וריענון, כולל מתחם לינה חדש (עליו יש לי לא מעט ביקורות) ואם תגיעו אליו במזג אוויר שהוא לא יולי אוגוסט,

16.03.20

נוף הררי בפארק תמנע ליד עמודי שלמה
נוף הררי בפארק תמנע ליד עמודי שלמה

טרפת הקורונה ממשיכה להכות גלים, ודווקא אני, המתכננת הלאומית לענייני חו"ל (לפי הגדרתו של אמיר) נשארתי רגועה. תקציב סטודנטיאלי, סמסטר אחרון ומעבר דירה הטילו וטו על נסיעה לחו"ל, ומהרגע שחזרתי מטיוואן (אוקטובר) הכנתי את עצמי שאעלה על מטוס רק אחרי חודש יולי (ככל הנראה). הקורונה הגיעה בתזמון מושלם למינוס בחשבון הבנק, וההבטחה לטייל יותר בארץ הפכה ללגיטימית יותר ויותר.
כבר המון זמן שאני רוצה להגיע לפארק תמנע: ככל הנראה הנופים הכי קרובים לroad trip שאני מפנטזת עליו בwest coast של ארצות הברית. רותם, בסטי וצלמת דגולה הייתה בעניין, ואחרי שנסגר גם שת"פ מול אתר המעודד תיירות לים המלח- החלטנו לנצל את המומנטום ולהדרים גם לתמנע. שלושה ימים בדרום הארץ- שלנצח ישאר האהוב עליי ביותר.

איך מגיעים לפארק תמנע

כאמור, את הנסיעה התחלנו מעין בוקק לאחר שהיה של לילה בים המלח לצורך צילומי התכנים עבור השת"פ. נסענו על כביש 90 (כביש הערבה) כשעתיים עד שהגענו לפארק תמנע. אני חייבת לציין שזכרתי את הכביש כמשובש ומסוכן, והופתעתי לגלות שהנסיעה עברה בצורה חלקה וכיפית, ושהזכרונות שלי רלווטים יותר לדרך למצפה רמון (שם שירתתי), שמסוכנת בהרבה.
למי מכם שרוצה להגיע בטיסה- הודות לשדה התעופה החדש רמון תוכלו להנות מנסיעה קצרה במיוחד: 13 דקות בלבד ממנו ועד לכניסה לפארק. במידה ותרצו לשלב את אילת בטיול, הייתי ממליצה להתחיל באילת ולסיים בתמנע, ביניהן מפרידות 31 דקות.

איפה ישנים בפארק תמנע

קיימות מספר אופציות ללינה הרלוונטיות לטיול בפארק:
  1. לישון באילת- ולתכנן טיול יום מלא לפארק תמנע. הפארק נפתח ב8 בבוקר ונסגר ב16:00.
  2. לישון בישובים באזור הפארק
  3. לישון במתחם הלינה שבתוך הפארק
אפשרויות לינה מסביב לפארק
בשל האכזבה העמוקה ממתחם הלינה שבתוך הפארק (עליו פירטטתי בהמשך) היה לי ברור שלא אשאיר את קוראי הבלוג בידיים ריקות. אספתי לכם אפשרויות לינה במגוון מחירים, שלצערי לא התנסתי בהם, אבל נראים הגונים ובעלי ביקורות טובות. הכל כמובן יחסי בהתאם לסכום שתרצו להשקיע, ולכן האפשרויות שונות זו מזו:
זמן ערבה  l  ארץ ערבה  l   צימר מדברא  l   נוף צוקים  –  צימרים מפנקים הכוללים בריכה פרטית ומתאימים בעיקר לזוגות. נמצאים בישוב צוקים.
ימי מדבר כפר נופר אקולוגי   l   Art House Zofar   l   אירוח מדברי קיבוץ לוטן – אירוח ברוח שונה וייחודית, מתאים גם למשפחות.
שקותאי בערבה   l   אי שם- צימרים בערבה   l   בקתה בערבה   l   באר אורה צימרים   l   בית הארחה קיבוץ קטורה  l   צימר עידן אחר בערבה   – אירוח פשוט ובסיסי שמתאים למשפחות, זוגות, וצעירים.
*כמובן שגם אילת היא אופציה נהדרת כפי שהזכרתי קודם לכן.

נוף הררי בפארק תמנע
מתחם הלינה בקרוואנים בפארק תמנע
מתחם הקרוואנים בתוך מתחם הלינה שבפארק תמנע

חוויית השהות והביקורות שלי על מתחם הלינה שבתוך פארק תמנע

כחלק ממהלך המיתוגי שעבר הפארק, הוקם בתוך הפארק מתחם לינה הכולל מספר אופציות: חדרי אירוח (מאוד בסיסיים), לינה בקרוואן (הקרוואן סטאטי), מתחם אוהלים קבוע, ומתחם לאוהלים שניתן להביא מהבית.
כשהחלטנו לטייל בפארק, ומאילוצי לוז צפוף ועקום (שני חצי ימים להקדיש לתמנע- ולא יום שלם), הבנו שיהיה הכי משתלם עבורנו לישון בתוך הפארק באחת מן האופציות המוצעות. הכניסה לפארק כלולה בעלות הלינה, וככה נוכל להנות מהפארק משעת הזריחה ועד השקיעה ולנצל אותו עד תומו. הזמנו לילה במתחם הקרוואנים: הקרוואנים מצוידים במקלחון, שירותים, מטבחון מאובזר בכיריים, מקרר, מכונת קפה, ולפי הגדרתם מתאים לעד 5 אנשים (בתוכו קיימת מיטה זוגית+ 3 מיטות קומותיים זו מעל זו), והתכוננו לחוויה מגניבה ומחדשת, בניגוד למלונות המוכרים של אילת.
אתחיל בסייג: הקרוואן בסדר גמור. אבל? כמובן שיש אבל. 
נתחיל בקרוואן עצמו: לא הייתי ממליצה למשפחה ללון שם, מיטות הקומותיים מאוד צפופות וקלסטרופוביות ואני בהלם שדחסו שם 3 (בחלל שמתאים לשתיים). המקלחון צפוף מאוד גם הוא, ויתאים למקלחת קצרה (במים חמים) מפני שהקרוואן מחובר למיכל מים שמוגבל בכמותו. מבחירה התקלחנו במקלחות המשותפות, שממוקמות בצד השני של אזור הלינה- בצמוד לאוהלים הקבועים.
מתחם הקרוואנים בפארק תמנע
לפחות יצאה ממנו תמונה יפה

החוויה שלנו ממש לא הייתה אידיאלית בלשון המעטה.
אחח, כמה רציתי לכתוב ביקורת מצוינת על מתחם הקרוואנים של פארק תמנע. רציתי להראות שיש גם חוויות אחרות ושונות, להדגיש את היתרון המגולם בלינה בתוך הפארק ולא באילת, ולעודד אתכם- הקוראים שלי, להתנסות ולהעז גם כשמדובר בפחות מוכר. האכזבה לא אחרה לבוא, בעיקר בדמות ההתנהלות והשירות של צוות המקום, ובכל השירותים הנלווים ללינה. נדמה שיכולנו לצפות את ההתנהלות הקלוקלת עוד בהתחלה, כאשר ניסינו להזמין את מקום הלינה: אי אפשר לעשות הזמנה ישירה דרך האינטרנט, משאירים פרטים ומישהו מצוות המכירות חוזר אליך בכדי לבצע את ההזמנה. התקשרו אלינו אחרי ארבעה ימים בהם המתנו, ולאחר שביצענו את ההזמנה התקשרו אלינו בשנית- מישהי אחרת שחזרה אלינו בעקבות ההודעה שהושארה במערכת. אפס תקשורת וארגון מערכתי.
כשמגיעים למתחם תראו את חנות המזכרות, ובצמוד לה המסעדה. ניסינו להבין איפה אנחנו מקבלות את המפתח לקרוואן, ואחרי ששום דלפק קבלה ראוי לא נראה באופק והלכנו סחור סחור פשוט ניגשנו לדלפק הקופה של המסעדה. החלטנו לשבת לאכול צהרים ורק לאחר מכן להתמקם בקרוואן, כי היינו רעבות. המסעדה במתחם צמחונית אבל התפריט נראה לנו כמו משהו שיסגור עבורנו את הפינה. הזמנו "פלטת חומוס": צלחת פסח ענקית עם שקעים קטנים בהם תמצאו סלט חצילים, סלט גזר מרוקאי, מטבוחה, סלט קצוץ, לאבאנה, טחינה, וחומוס, בתוספת של 3 פיתות (במחיר של 89 שקלים). חיש מהר הזמנו גם פיצה כדי להרגיע את הרעב. לאחר שביצענו את ההזמנה, ביקשו מאיתנו לבוא לקחת את האוכל כאשר יקראו לנו, בטענה ש"אין לנו היום מלצרים". הגענו לפארק ביום שלאחר הבחירות, אם זה נחשב כתירוץ כי לטענתם "הפארק היום ריק".
אספנו את ההזמנה (שממש לא התאימה לשירות עצמי בשל הסרבול של צורת ההגשה שדרשה הלוך-חזור של 3 פעמים לדלפק) והתיישבנו בפאטיו החיצוני לאכול. תוך 5 דקות אוטובוס של תיירים אמריקאים הגיע והמסעדה התמלאה, אבל אין מלצרים כי "הפארק ריק היום". כשסיימנו לאכול התבקשנו גם לפנות אחרינו ולהחזיר את הקונסטרוקציה המסרבלת לדלפק ההגשה, וזה היה קצת מרגיז. שלא תבינו אותי לא נכון, אני ממש לא מפונקת ושירות עצמי זה לגיטימי. אבל הטענה שאין מלצרים כי הפארק ריק, וצורת ההגשה המסורבלת שממש לא מתאימה לשירות עצמי הכעיסו מאוד. באנו להתארח, ולא מדובר בסניף של מקדונאלדס. מעבר לכך שהאוכל היה ממש לא טעים והפלטה חזרה כמעט מלאה (לפחות הלאבאנה הייתה טעימה) אף אחד לא שאל מה לא היה בסדר.
הרגשנו זלזול וחיפוף גורף, שהכעיס אף יותר לנוכח העובדה שאנחנו היינו היחידות שישנו בכל מתחם הלינה בפארק. היחידות. ומה בדבר התיירים האמריקאים שפוקדים את הפארק מידי שבוע? הם לא מתארחים במסעדה?
היינו עייפות ומותשות אחרי נסיעה ארוכה והחלטנו לשכוח מפיאסקו המסעדה ולנוח קצת בקרוואן. בזמן שאכלנו האחראי על המתחם הביא לנו את המפתח, ואמר שאם נצטרך משהו שנרגיש חופשי לפנות אליו. אם רק היינו יודעות איפה למצוא אותו… כשישבנו במסעדה הבחור הצביע לקרוואן הכי ימני, אז נסענו אליו, כדי לגלות שמדובר בקרוואן מספר 1. השילוט על הקרוואנים היה מאוד לא ברור. חזרנו אחורה, מצאנו את כל הקרוואנים חוץ ממספר 8, שהסתתר מאחורי מספר 9. בסופו של דבר, הגענו לקרוואן שהיה על פניו נקי ומסודר. כמתלהבות אמיתיות התחלנו לפתוח את התאים הבנויים בתוכו- רק כדי לגלות הפתעה לא כל כך נעימה, בדמות ערימת בגדים מצחינים (שבראשם תחתונים מלוכלכים) שחיכתה שם מי יודע כמה זמן. היינו כל כך עייפות שפשוט סגרנו את הדלת של תא האחסון והחלטנו לשכוח מזה, אף על פי שמקרה כזה מעיד על רמת ניקיון קלוקלת ולא יסודית בעליל. לא הייתה לנו סבלנות לעבור קרוואן, בייחוד כי הגענו ללילה אחד בלבד, וכי פרקנו את רוב הציוד.
חוסר הנעימות המשיך בדמות במגבות שנראו נקיות, אליהן נדבקו גושי שיער שבוודאות לא היו שלנו. את תפעול הקרוואן גילינו על ידי ניסוי וטעיה, מערכת השירותים עובדת בצורה שונה (כפתור המציף מים וידית נסתרת שמושכים כדי להפיל את הצרכים לפיר), מקרר שמסתבר והיינו צריכות להדליק, וקושי רציני בלהבין איך "מדליקים את הדוד". הקרוואן מחובר למיכל מים תת קרקעי אותו צריך להתחמם מראש, ושיחה עם כונן הלילה גילתה לנו איפה כפתור החימום מתחבא. ויתרנו על המקלחון הקלסטרופובי שבתוך הקרוואן, והחלטנו להתקלח במקלחות המשותפות הממוקמות בצד השני של המתחם, ליד אוהלי הקבע- שהיו ממש, אבל ממש מלוכלכות, בייחוד בהתחשב בעובדה ש- היינו היחידות שישנו במתחם כולו. כל הקשיים הטכניים יכלו להפטר בקלות במידה ואכן היו מלווים אותנו לקרוואן, או באופן פשוט יותר- דף A4  מנויילן שמודבק לדלת הכניסה עם כל ההסברים הבסיסיים.
ביום למחרת התעוררנו מוקדם בכדי להנות מהפארק בשעת הזריחה. חזרנו למתחם הלינה וניגשנו למסעדה לאכול ארוחת בוקר, עליה שילמנו תוספת מחיר כאשר הזמנו את הקרוואן. השיקול היה לסגור את סיפור ארוחת הבוקר בקלות, כי לא היה לנו מקום לעצור בדרך ולעשות קניות (לא הגענו עד לאילת). כאשר ביצענו את ההזמנה באופן לא מפתיע נתבקשנו בשנית לאסוף את האוכל ולפנות אותו כשנסיים. כי שוב אין מלצרים. גילינו שארוחת הבוקר לא הייתה שונה בהרבה מפלטת החומוס שהזמנו יום קודם לכן, וכללה את כל הסלטים מיום האתמול, בשינוי קטן בו הסלט ה"קצוץ" הפך לעגבניה ומלפפון חתוכים, והחומוס הפך לגבינה בולגרית. הארוחה לוותה בשתי ביצים לבחירתנו, 2 פיתות, חמאה, וצלוחיות מיניאטוריות של יוגורט עם גרנולה ודבש, שהיה עדיף שלא יהיו נכללות בה.
במידה ואתם ישנים במתחם ובחרתם לכלול בהזמנתכם גם ארוחת בוקר, חשוב לציין כי היא מוגשת מ8 וחצי בבוקר- פרט מגוחך לנוכח העובדה שמדובר בפארק בו מטיילים לנים, בכדי להנות ממנו בשעות בוקר מוקדמות (לפני שהחום מתחיל להיות בלתי נסבל).
לסיכום
חשוב לי לציין שלא הגענו עם ציפיות בשמיים. היה לנו ברור שחוויית האירוח היא לא כמו בשל מלון 5 כוכבים, אבל הייתה ציפייה מינימלית (במובן השירותי) לנוכח העובדה ששילמנו 560 ₪ ללילה (כולל ארוחת הבוקר, ואחרי 20% הנחה שהופיעה באתר). האכזבה העיקרית נבעה מההתנהלות העקומה והחפיפניקית, ומעצם העובדה שהיינו היחידות שהתארחו במתחם הלינה בתוך הפארק. אני לא רוצה אפילו לדמיין מה קורה כשהמקום מלא באנשים. הפוטנציאל הקיים הוא אדיר, וכנראה שאם המחיר ללילה היה חצי ממה ששילמנו לא הייתי כותבת שורות אלה, אבל האכזבה העמוקה והמחויבות שיש לי כלפיי העוקבים שלי לכתיבת חוויה אותנטית לטוב ולרע הכריעה את הכף.

ועכשיו, לחלק החיובי בטיול שלנו: אטרקציות וטיולים בפארק עצמו

הפארק עצמו עוצר נשימה. תמונות לא יצליחו להעביר את העצמה שבו. הכבישים בפארק נוחים ובטוחים לנהיגה (התווכחנו ביננו מי תנהג לא פעם), וקיימות בו פעילויות ואטרקציות לגדולים ולקטנים. במובן הזה נראה שהפארק עושה עבודה טובה, מגוון האטרקציות באמת רחב וכיף לראות שהוציאו את המקסימום מטיול שמשלב טבע והיסטוריה.
רוב האתרים מחוברים בדרכי עפר לשני כבישים מרכזים החוצים את הפארק. במרכז המבקרים (איפה שתרכשו את כרטיסי הכניסה) קיים אזור עם מפה מוגדלת של הפארק, בו תוכלו להתייעץ עם מדריך מוסמך לגבי המקומות בהם תבקרו בהתאם להרכבכם.
בפארק מסלולי רכיבה לאופניים, אותן ניתן להזמין ולהשכיר מבעוד מועד (קיימות גם אופניים חשמליות), סיורים מודרכים, וסיורי עששיות מיוחדים (בתיאום מראש).

עמודי שלמה ומקדש לאלה חתחור

עמודי שלמה הם צורות סלע הנראות כעמודי אבן ענקיים, המתנשאים לגובה של כ-40 מטרים. צורתם המרשימה הגורמת להם להראות כעמודי מקדש הביאה את המצרים הקדמונים שחצבו נחושת בבקעה להקים למרגלותיהם מקדש לאלת המכרות חתחור. בבקעת תמנע קיימות עדויות למכרות נחושת שהיו שייכים למלך שלמה, ובעקבות כך נקראו העמודים המרשימים על שמו.
נסיעה בכביש סלול וירידה לדרך עפר קצרה תוביל אתכם למגרש חניה מסודר, העמודים ממוקמים מספר מטרים מולו. ניתן לעלות לנקודת תצפית הצמודה אליו- מקדש חתחור, עלייה וירידה קצרות של כעשר דקות.

נוף הררי בפארק תמנע ליד עמודי שלמה
עמודי שלמה בפארק תמנע
מקדש חתחור ליד עמודי שלמה בפארק תמנע
מקדש האלה חתחור

ראש האריה (הספניקס) והגביע

יהיה לכם קשה לפספס אותם במידה ואתם בדרך למסעדה שבתוך הפארק. הם לא רחוקים מעמודי שלמה וניתן לעצור בצד הדרך בכדי לצלם.

הפטרייה

הפטרייה היא ככל הנראה המפורסמת ביותר מכל האתרים שבפארק. קטע כביש סלול יוביל אתכם לחנייה, ממנה תרדו במסלול קצר בירידה מתונה אל הפטרייה. באזור גם נמצאו סדנאות העסקו במלאכת הפרדת הנחושת, ופירי כרייה מהם ירדו למכרות.

מסלול הקשתות

הכביש שמוביל לפטרייה ממשיך כדרך עפר דרכה תסעו במידה ותרצו להגיע למסלול הקשתות. שתי הקשתות נפרדות זו מזו, ומדובר על שני מסלולים קצרים וחווייתיים. תחילה עלינו את הקשת הגדולה, מסלול של כ20 דקות הכולל טיפוס וירידה בסולמות והליכה בנקיק צר. המסלול מומלץ לגילאי 10 ומעלה להערכתי, ודרכו תעברו בתוך הקשת. אחרי שסיימנו את הקשת הגדולה הלכנו לכיוון הקשת הקטנה, אליה יש עליה תלולה יותר והוא לקח לנו מעט יותר זמן.
שני המסלולים מעגליים ולא רחוקים ממגרש החנייה. מאותו מגרש תוכלו להמשיך לקניון הפרצופים (המגרש הוא למעשה סוף המסלול שלו, שמתחיל בפטרייה). צבעים עזים של סלעים ורודים ואדמדמים ילוו אתכם בהליכתכם, ובשעות האור השונות ניתן לראות פרצופים שונים.

לסיכום

הפארק עצמו עוצר נשימה ונהנינו מכל רגע בו- לחלוטין שיפר את הטעם המר שנשאר ממתחם הלינה. אני ממליצה לכם לתכנן את הטיול שלכם כך שתוכלו לטייל בפארק במשך יום שלם, ולא לחלק אותו לשני חצאי ימים כמונו. במרכז המבקרים תוכלו להתייעץ לגבי מסלולים במגוון רמות, אבל גם מי מכם שאינו מיטיב לכת יוכל להנות מהיופי של הפארק. הצטיידו במים קפואים ואוכל, ולא פחות חשוב- תזכרו למלא גז עבור המזגן באוטו 😉
אני ממליצה להגיע לפארק בין אוקטובר-מרץ, לפני שהחום יהפוך לבלתי נסבל. חשוב לבדוק מבעוד מועד האם קיימות התרעות לשטפונות באזור, מפני שיתכן והפארק יהיה סגור.

הפטרייה המפורסמת שבפארק תמנע
מסלול הקשתות פארק תמנע
בדרך לקשת הגדולה
מסלול הקשתות פארק תמנע
סולמות במסלול הקשתות הקשת הגדולה
סולמות ויתדות במסלול הקשתות
נקיק במסלול הקשת הגדולה פארק תמנע
הליכה בנקיק, מסלול הקשת הגדולה
הדרך לקשת הקטנה בפארק תמנע
הדרך לקשת הקטנה
הנוף מהקשת הקטנה בפארק תמנע
הנוף מתוך הקשת הקטנה

פוסט עם לינקים ריווחיים - מה זה אומר?

היי לך! האמת? אני ממש שמחה שלחצת על הכפתור הזה. חשוב לי להיות שקופה עם הקוראים והקוראות שלי, ומעבר לסימון התכנים שאני יוצרת – חשוב לי להסביר לך מה זה אומר :)

אז לינק ריווחי (או Affiliate באנגלית) הוא לינק שמקודד עם משתמש המזוהה עם היוצר שלו. על כל רכישה שנעשית מהלינק המקודד הזה היוצר מקבל עמלה קטנה, שלא משפיעה בשום צורה על המחיר הסופי אותו תשלמו.

בפשטות? אם החלטת לסגור בית מלון עליו המלצתי, לרכוש מוצר או המלצה שפרסמתי, זו הדרך הכי פשוטה לפרגן ולתמוך בתוכן החינמי שאני יוצרת כאן ובאינסטגרם – בלי שום טרחה מצידך :)

גם אם החלטת לסגור מלון אחר, או להזמין מוצר אחר – ועשית זאת דרך הלינק שלי, העמלה עדיין תחשב.
אגב, שזה לרגע לא יגרום לך לחשוב שאני מפרסמת דברים רק כדי להרוויח מהם! כל המלצה ומוצר נבחרים בקפידה, ואני מפרסמת אך ורק מוצרים שהייתי מזמינה בעצמי, או כאלה שניסיתי בעצמי.

אז בפעם הבאה שבא לך להזמין חופשה או פריט מסוים – אם זה יהיה דרך אחד הלינקים שלי,

זה יהיה מדהים!