11.07.22

8 פארקים ואתרי טבע במערב ארצות הברית שאתם חייבים להכיר

את טיול הדרכים (Road Trip) שעשינו במערב ארצות הברית כנראה שלא נשכח לעולם. אין ספק שיש לא מעט פארקים לאומיים ושמורות טבע מיוחדים בארצות
את טיול הדרכים (Road Trip) שעשינו במערב ארצות הברית כנראה שלא נשכח לעולם. אין ספק שיש לא מעט פארקים לאומיים ושמורות טבע מיוחדים בארצות הברית, אבל הנה כמה שבעיניי הם בגדר חובה אם אתם מתכננים טיול בחלק המערבי של היבשת.

11.07.22

Bryce Canyon
רואוד טריפ (או יותר נכון טיול דרכים בעברית תקינה) בארצות הברית היה בגדר חלום עבורי. אי שם בעדכון הגרסה למערכת ווינדוס 7 נצרב במוחי הנוף הבלתי אפשרי של קניון האנטילופ, ״ומשם הכל היסטוריה״. לאט לאט נחשפתי לפארקים נוספים שהתווספו לרשימה, ובחגי תשרי של 22 החלטנו ללכת על זה: אנחנו יוצאים לטיול במערב ארצות הברית!
הטיול שלנו התמקד בפארקים הלאומיים ושמורות הטבע המיוחדות במדינות יוטה, אריזונה, וקליפורניה. בכתבה הזו תמצאו שמונה שבעיניי הם בגדר חובה לטיול שכזה.

ברייס קניון – Bryce Canyon

כבר מהדרך המובילה לפארק תוכלו לקבל רמז מטרים לגבי הנופים עוצרי הנשימה שיתגלו לעיניכם. ככל שהתקרבנו אל הפארק הדרך התפתלה בין סלעי ענק בעלי "Hoodoors" – צריחים שנראים כמו טפטופי חול, שנצבעו בצבעי אדום וכתום של הזריחה.
שבט הנבאחו שחיו באזור לפני הכיבוש של האדם הלבן האמינו כי ״ההודורס״ הם נשמות של מכשפים ומכשפות שהלכו לאיבוד בדרכם. מדובר בתופעת טבע עוצרת נשימה, וככל שמעמיקים בירידה הגובה שלהם רק הולך ומתעצם.
ברייס קניון נמצא יחסית גבוה, 2,336 מטרים מעל פני הים ליתר דיוק. הבוקר היה קריר ונעים ובדיעבד גילינו ששלושה שבועות אחרי שביקרנו בפארק כבר ירד בו שלג, מחזה מרהיב לכשלעצמו. העובדה שהגענו בשעה מאוד מוקדמת הבטיחה לנו חנייה מבלי להתברבר, וברייס בנוי בצורה מאוד נוחה כך שאין צורך להזיז את הרכב. תוכלו להנות מהליכה לאורך טיילת סלולה המשקיפה אל עבר ה״הודורס״ וגם לרדת למסלולים שמתפתלים ביניהם.

קפיטול ריף – Capitol Reef

קפיטול ריף היה נקודת מעבר עבורינו, מפני שהדרך לארצ׳ס עוברת ממש בתוך הפארק. קפיטול ריף ידוע בנופים הפראיים שלו שמזכירים כוכבי לכת מרוחקים, ויש בו המון מסלולים בדרגות קושי שונות. למיטב הבנתי רוב המסלולים בו מתאימים לנסיעה ברכבי שטח בלבד אז חשוב לעשות מחקר מקדים לגבי הפארק ולהתאים את הרכב אותו תשכרו בהתאם.
Bryce Canyon
Bryce Canyon
Bryce Canyon

הפארק הלאומי ארצ׳ס – Arches National Park

כשמו כן הוא, הפארק כולו מלא בקשתות טבעיות ומופלאות שנוצרו בעקבות שחיקה של מים, חול, ורוחות. מעבר לקשתות יש בפארק המון מונומנטים מיוחדים, ואין ספק שזה אחד הפארקים היפים והמיוחדים בארצות הברית. הפארק צר, הוא לא פתוח כמו ברייס אבל גם לא צפוף כמו זאיון. הוא מוצלח במיוחד כי נקודות העניין היפות נמצאות במרחק הליכה מאוד קצר מהחניונים המוסדרים, מה שהופך אותו לפארק אידיאלי עבור משפחות עם ילדים קטנים או לחילופין אנשים מבוגרים.
הנסיעה עצמה בתוך הפארק יפייפיה! לאורך הכביש יש המון מונומנטים מגניבים ופרוסים לאורכו המון מפרצים בהם ניתן לעצור ולצלם/להצטלם.
לצערי על גולת הכותרת של הפארק והסמל שלו, The Delicate Arch נאלצנו לוותר, אבל בסוף זו הייתה החלטה מודעת מפני שהפארק התחיל להיות עמוס ואחרי המסלול Devil's Garden כבר היינו עייפים ורעבים. מה גם שמדובר באחת מנקודות העניין היותר מתויירות בפארק. אם יש לכם חצי יום נוסף להשקיע בארצ׳ס, הייתי מגיעה בשעות הבוקר המוקדמות ככל הניתן בכדי לעשות את המסלול של ה Delicate Arch ולהנות ממנה לפני שהפארק מתמלא.
Arches National Park
Arches National Park
Arches National Park
Arches National Park
Arches National Park
Arches National Park
Arches National Park
Monument Valley

מוניומנט וואלי – Monument Valley

לפני הטיול לכל אחד מאיתנו היה מקום אחד שהוא ממש חיכה לבקר בו. במקרה של אמיר אחד מהמקומות האלה הוא מוניומנט ואלי, אפילו שהוא כבר ביקר בו בטיול שלאחר הצבא.
לפני הפארק מכיוון צפון קיימת נקודת התצפית המפורסמת: Forrest Gump Point, הסרט האהוב על אמיר (ואם לא ראיתם אותו אתם חייבים! באמת!). גם לכאן הגענו יחסית מוקדם כי יצאנו מוקדם, וטוב שכך – כי מלבד הרכב שלנו היה בנקודה רק עוד רכב אחד.
עצרנו להצטלם על הכביש המפורסם ונסענו אל עבר הכניסה לפארק. הפארק עצמו נמצא תחת שליטה של שבט הנבאחו – שהם Native Americans. כפיצוי על טבח העם שנעשה על ידי המתיישבים האירופאים בראשית דרכה של מה שאנחנו קוראים לה היום ״ארצות הברית״, הוגדרו מספר שטחים שהם תחת שליטה של אותם השבטים שחיו בהם ומאז ומתמיד. הם סוג של מדינה בתוך מדינה בתוך ארץ, בעלי מערכת חוקים משל עצמם ולכן גם פנינות הטבע שנמצאות בשטחיהן.
לצערי כשהגענו לאזור של המוניומנט וואלי היה אוברך והראות לא הייתה טובה. הגענו לכניסה לפארק והחלטנו לא להכנס בגלל הראות.
Horseshoe Bend
Horseshoe Bend
Antelope Canyon
Antelope Canyon

Horseshoe Bend – הורסשו בנד

פלא טבע נוסף (אחד מיני רבים) הוא התצפית המדוברת על אחד מעיקוליו של נהר הקולורדו. ההליכה לתצפית אורכת כרבע שעה, בדרך יש מספר תחנות עצירה מוצלות. ההליכה לא קשה אבל השמש של אריזונה היא לא השמש של יוטה אז תצטיידו במים, הרבה קרם הגנה, וכובע בבקשה.
אחרי הליכה קצרה בשביל הגענו לתצפית. תקשיבו, וואו! באמת וואו. בניגוד לתצפיות אחרות בהם ביקרנו, אפילו שהיו גדולות בהרבה, משהו בעובדה שניתן להכיל ולכמת את גודל הטבע – וספציפית את התצפית הזו – יש לה גובה, רוחב, ועומק, שרואים ״בפעם אחת״. שילוב של יכולת התפיסה עם ההבנה שמדובר בעיקול קטנטן של נהר (!), ואז נוחתת עליך ההבנה של כמה קטנים אנחנו בעולם הזה. כמה הטבע אדיר מימדים. הוא היה כאן הרבה לפנינו, יהיה הרבה אחרינו.
היינו בתצפית בערך חצי שעה – 40 דקות, והתפעלנו מכל זווית אפשרית.

קניון האנטילופ – Antelope Canyon

הקניון המיוחד הזה נקרא גם ״קניון חריץ״, וגם הוא חלק משמורת אומת הנוואחו. הצורות המיוחדות המאפיינות אותו נוצרו כתוצאה משטפונות וסחיפה של אבני חול, והוא ככל הנראה מוכר לכם מפני שתמונה שלו הופיעה כשומר המסך של מערכת ווינדוס 7. באריזונה קיימים שני קניוני אנטילופ, צפוני ודרומי, ועל ההבדל ביניהם כתבתי בהרחבה בפוסט הבא.

גרנד קניון – החלק הצפוני – Grand Canyon North Rim

הוא אחד מאוצרות הטבע המפורסמים ביותר בארצות הברית, וכנראה אחד המוכרים בעולם. הגרנד הקניון הוא באמת ״גרנד״, אבל בעיניי הוא לא בגדר חובה בכלל. האמת היא שעברנו שם בעיקר כדי להבין במה מדובר, סביב מה כל המהומה.
אנחנו בחרנו לראות את הגרנד קניון מחלקו הצפוני, The North Rim, מכמה סיבות:
– בטיול אחרי צבא של אמיר הוא ביקר בחלק הדרומי של הגרנד קניון, והיה לי חשוב שגם החוויה שלו תהיה מגוונת.
– החלק הדרומי מאופיין בנוף מדברי, בעוד שהחלק הצפוני ירוק ומלא בעצים ושיחים, ורצינו לראות עוד סוגים של נופים בטיול שלנו.
– כשבדקנו את האפשרות להגיע לחלק הדרומי הבנו שזה מאריך לנו את הלג של יוטה ביום, והגרנד קניון נחמד, אבל לא מספיק שווה בשביל לעשות את העיקוף הזה.
בדרך לגרנד קניון עברנו ביער הלאומי Kaibab שהיה פשוט יפיפה. בכניסה למסלול שבנוי על קצה המצוק יש חניה מסודרת ומרכז מבקרים בהם ניתן לקרוא על המסלולים הנוספים שבאזור.
המשכנו בשביל המתפתל על פסגת אחד מהפיצולים של ההרים המאגפים את הקניון. השביל סלול ונוח להליכה, ויש גשר אחד שצריך לחצות. בכל פעם השביל מאוגף על ידי סלעים בצד אחד, ולא אמליץ לבעלי פחד גבהים ללכת בו. הגענו עד לנקודת Bright Angel Point וחזרנו באותו השביל חזרה לרכב.
היער הלאומי קאיבב
Grand Canyon - North Rim
Grand Canyon - North Rim
שביל ההליכה לנקודת Bright Angel Point

הפארק הלאומי יוסמיטי – Yosemite National Park

הפארק האחרון שלנו בטיול, ואולי אחד הפארקים היפים בארצות הברית: יוסמיטי.
כאמור, אמיר טייל לא מעל בארצות הברית וגם יצא לו לבקר ביוסמיטי שנתיים לפני הטיול שלנו – אבל דבר אחד הוא טרם ראה: ה״אל קפיטן״: סלע עצום מימדים בשיפוע של 90 מעלות שקיבל את שמו מסיבה מסוימת – הוא ממש נראה כמו הקפטן של עמק יוסמיטי.
הגענו לפארק סביב 8:30 בבוקר. בדרך עצרנו באגם שנקרא Lake Tenaya, ספוט מהמם בפני עצמו ומקום מושלם לפיקניק של ארוחת בוקר (יש שם שולחנות עם ספסלים). המשכנו לנסוע במעבה היער, כשלפתע אייל קיפץ אל מול המכונית וחצה את הכביש. בניגוד למדבר, כאן יש חיות בר בשפע (ובמיוחד כאלה שיכולות לקפוץ לתוך הכביש) אז הישמעו להנחיות השילוט וסעו לאט.
הדרך ארוכה ומפותלת (באמת), הנופים כל הזמן משתנים. פעם יער סבוך, פעם אזור מלא סלעי גרניט חלקים, פעם נסיעה על צלע הר. אחרי שטיפסנו עם הרכב, התחלנו לרדת, עד שהגענו לכביש שמוביל אל ה״El Capitan״ – שם הייתה מעט תנועה. מפתיע שדווקא שם, ליד ציר התנועה המרכזי ופועלים שהסיתו את הרכבים בשל עבודות תשתית פגשנו בשלושה איילים מנשנשים להם את ארוחת הבוקר שלהם, בצמוד לכביש העמוס במכוניות.
החלטנו פשוט לזרום, אחרי שטיילנו קצת ברגל למרגלות האל קפיטן נסענו אל עבר שמורת עצי הסקויה (שנמצאת בצד השני של הפארק). בדרך עצרנו ב Yosemite Valley View Point, נקודת תצפית מדהימה על עמק יוסמיטי, אני ממליצה בחום לעצור בה! התמונה שתלויה אצלנו בסלון משם 🙂
Yosemite - Lake Tenaya
Yosemite - Lake Tenaya
Yosemite
Yosemite

פוסט עם לינקים ריווחיים - מה זה אומר?

היי לך! האמת? אני ממש שמחה שלחצת על הכפתור הזה. חשוב לי להיות שקופה עם הקוראים והקוראות שלי, ומעבר לסימון התכנים שאני יוצרת – חשוב לי להסביר לך מה זה אומר :)

אז לינק ריווחי (או Affiliate באנגלית) הוא לינק שמקודד עם משתמש המזוהה עם היוצר שלו. על כל רכישה שנעשית מהלינק המקודד הזה היוצר מקבל עמלה קטנה, שלא משפיעה בשום צורה על המחיר הסופי אותו תשלמו.

בפשטות? אם החלטת לסגור בית מלון עליו המלצתי, לרכוש מוצר או המלצה שפרסמתי, זו הדרך הכי פשוטה לפרגן ולתמוך בתוכן החינמי שאני יוצרת כאן ובאינסטגרם – בלי שום טרחה מצידך :)

גם אם החלטת לסגור מלון אחר, או להזמין מוצר אחר – ועשית זאת דרך הלינק שלי, העמלה עדיין תחשב.
אגב, שזה לרגע לא יגרום לך לחשוב שאני מפרסמת דברים רק כדי להרוויח מהם! כל המלצה ומוצר נבחרים בקפידה, ואני מפרסמת אך ורק מוצרים שהייתי מזמינה בעצמי, או כאלה שניסיתי בעצמי.

אז בפעם הבאה שבא לך להזמין חופשה או פריט מסוים – אם זה יהיה דרך אחד הלינקים שלי,

זה יהיה מדהים!