8 דרכים להפוך לאדם אקולוגי יותר: קיימות בקלות

התחממות גלובלית, קרחונים נמסים, כריתת יערות- כל אלה נשמעים כל כך רחוקים מארצנו הקטנטונת. זה לא סוד שכדור הארץ נחנק מאיתנו, וקיימות זה התחום הכי מדובר בתקופה האחרונה. כשחקרתי יותר לעומק את הנושא, הבנתי שעל ידי שינויים קטנים ולא מורגשים בהרגלים היומיומיים שלי אני יכולה ליצור שינוי משמעותי. הכנתי עבורכם רשימה מסודרת של כמה פעולות פשוטות שתוכלו לנסות בעצמכם- כדי להפוך את טביעת הרגל הפחמנית שלכן לקטנה יותר, על ידי חיים ירוקים יותר.

אם יש משהו שאני שונאת, זו סגפנות וקיצוניות. כשצועקים עליי להפסיק לאכול בשר זה רק יוצר אצלי יותר אנטגוניזם, ואני בטוחה שאני לא היחידה. לקראת מעבר הדירה, ואחרי שהחלטתי לקרוא ולחקור את הנושא לעומק (במקום פשוט לבוא לטענות) אני חושבת שהצלחתי לגבש עמדה שרובכם יוכלו להזדהות איתה, בכל מה שקשור להפיכת אורח החיים שלנו לירוק יותר, ובריא יותר לנו ולסביבה. לא מדובר בשינויים מרחיקי לכת, ואם קיים בכם מעט רצון לשינוי- אני בטוחה שתוכלו לנסות חלק מההצעות שלי.

בקרוב יעלה פוסט שלם שיוקדש כולו להסברים היבשים והכלליים ללמה החיים שאנחנו חיים כל כך מזיקים, אבל קבלו בינתיים כמה המלצות צפייה בנטפליקס, שמצליחים לעורר מודעות בצורה מעניינת ומצויינת כרגיל:

  1. Minimalism– סרט המסביר את השפעותיה הרחבות של תרבות הצריכה, ושמראה שלא כל כך מפחיד לחיות "מצומצם".
  2. Our Planet– אם יש משהו שאני ואמיר אוהבים זה סרטי טבע סטייל נשיונל ג'אוגרפיק. התכנית המחולקת למספר פרקים אכן מסבירה על כוחו העצום של הטבע, אבל גם מציגה את ההשפעה הישירה שלנו- בני האדם- על קרחונים שנמסים, ובעצם על מעגל החיים. לא מדובר רק בשיר מתוך מלך האריות, אלא בשרשרת עדינה שחוליה אחר חוליה בה נפגעת קשה.
  3. Broken– או בעברית "המחיר לצרכן". מתעדת את סופה של השרשרת, והפגיעה הישירה בבני אדם. איך צרכנות היתר משפיעה עלינו, ואיך היא בהחלט יכולה לפגוע. הפרק המעניין ביותר בעיניי הוא של הקוסמטיקה- מומלץ צפייה.

1. קוסמטיקה ירוקה

מעבר לניסויים בבעלי חיים (ואני לא חושבת שיש מישהו שיתנגד לכך שזה מזעזע) קיימים עוד המון המון פרמטרים ליצירת קוסמטיקה ירוקה ואקולוגית יותר. כמובן שיש חברות שמייצרות לפי דרישה, כמו למשל החברה האמריקאית ColourPop, שמייצרת בארצות הברית, ועל ידי כך יכולה לייצר כמות שתספיק בהתאם לסך המכירות. הם גם לא עושים ניסויים בבעלי חיים וכמעט כלל המוצרים שלהם טבעוניים. מספר חברות נוספות כמו MAC או Fluff הבינו את הכוח בשימוש חוזר, ומייצרים מיכלי קוסמטיקה שניתנים למילוי חוזר, ואף מקבלים אריזות ישנות של מוצרים שמיועדות למחזור.

פלטה בהרכבה אישית (29.90 ש"ח) וצלליות בתפזורת (71.90 ש"ח) - MAC
ברונזר של it's all Fluff שניתן למילוי חוזר, 43$

אם תרצו לקחת את זה צעד קדימה, תוכלו לנסות שמפו ומרכך מוצקים– שבעצם מבטלים את בקבוקי הפלסטיק. רק תנסי לחשוב בכמה בבקבוקי שמפו ומרכך השתמשת במהלך חייך! המוצרים המוצקים לא נופלים באיכותם, ובסך הכל מדובר בשינוי של הרגל די פשוט. הנה שלוש חברות שאני מתה כבר לנסות: LUSH, HiBAR, Ethique

שמפו ומרכך מוצקים, Zero Wast Store

רעיון נוסף עבורכם (שאני כבר אימצתי): ספוגיות רב פעמיות להסרת איפור. הן עשויות מבמבוק, ואני רכשתי את שלי בעלי אקספרס. הן מגיעות עם שק רשת, וכל מה שצריך לעשות זה לזרוק אותן למכונת הכביסה. התחושה משמעותית יותר טובה מאשר להשתמש ולזרוק לפח… באחריות 😉

ספוגיות רב פעמיות להסרת איפור, 4.36$ ל10 יחידות, Ali Express

2. רב פעמי זה הכי אחי

עקרון קריטי בכל הנוגע לצרכנות שלנו הוא שימוש חוזר במוצרים בהם אנחנו משתמשים על בסיס יומיומי. שקיות סנדוויץ מפלסטיק אאוט, שקיות רב פעמיות עם סגירה הרמטית-אין. השוק מוצף באפשרויות, נסו לוותר על שקיות הסנדוויץ (בהן אנו משתמשים גם בבית ולא רק כשיוצאים לאנשיהו) ולאמץ במקומן כלי זכוכית. הם גם ישמרו על האוכל טרי יותר, וגם לא יזיקו לסביבה. בהמשך לפתרון עבור שקיות הסנדוויץ, קבלו עוד פתרון מהמם ורב פעמי: שקיות רב פעמיות! גם לירקן, וגם לסופר- מלבד הסלים הגדולים והאיתנים (שאני מאוד מקווה שיש לכם) מצאתי עבורכם גם שקיות בד (פשתן או כותנה) שיתאימו לתבלינים, ושקי רשת שיהיו מושלמים לקניות אצל הירקן. צירפתי לכם בתמונה למטה גם כמה מוצרים שאמנם לא רב פעמיים, אבל הופכים את החוויה לקצת יותר אקולוגית, כמו מקלוני אוזניים מבמבוק וכותנה ביודרמית או מברשת שיניים מסיבי במבוק.

1 / שקית רב פעמית מסיליקון 13$Mayula Eco Life  

2 / מברשת שיניים עשויה במבוק – 10$ לסט של ארבע מברשות Mayula Eco Life  

3 / קשי במבוק רב פעמיים – 74 ₪ לסט של 10 (כולל מברשת ניקוי) Eco Store

4 / סט חסכון של שבעה תיקי בד (2 גדולים ו5 בינוניים) – 37$ Mayula Eco Life

5 / מקלוני אוזניים עשויים כותנה אורגנית ובמבוק – 2.5 € ל100 יחידות Plastic Freedom

6 /  סכין גילוח רב פעמית – 33$ Mayula Eco Life 

7 / ספוג קרצוף טבעי מסיבי קליפת קוקוס – 40 ₪ לארבע יחידות Eco Store

8 / בקבוק שתייה אקולוגי מבודד חום וקור 592 מ"ל – 210 ₪ Eco Store

9 / מנג'טים אקולוגיים לאפייה – 15 ₪ לאריזה של 60 יחידות Eco Store

10 / קשי נירוסטה רב פעמיים – 13 ₪ ליחידה Eco Store

3. Girls Only

כשחושבים על מחזור ואורך חיים ירוק תמיד חושבים על שקיות פלסטיק, אבל לא על המחזור החודשי שלנו. בכל שנה נזרקים 4.3 ביליון מוצרי היגיינה שמכילים בתוכם פלסטיק. זה מספר אסטרונומי ובלתי נתפס, ואת יכולה לצמצם אותו על ידי שימוש במוצרי היגיינה רב פעמיים. קיימות שתי אופציות מובילות בשוק הנוכחי, הראשונה היא תחתוני מחזור: תחתונים ש"מרופדים" ברפידה שסופגת את ההפרשות, אותם ניתן לשטוף ולזרוק למכונת הכביסה. אופציה נוספת היא ה"אורגניק קאפ" או בעברית- "גביעונית" : כוסית קטנה מסיליקון בעלת ידית קטנה, בה משתמשים כמו טמפון ובכל פעם שמסיימים להשתמש בה פשוט שוטפים אותה. לחלק מכן זה נשמע ממש מגעיל, אבל זה פשוט סוויצ' קטן בראש.

בנימה קצת יותר אישית: אנחנו לומדות להתנהל עם המחזור החודשי שלנו מהאמהות שלנו, ומלמדים אותנו שטמפונים ותחבושות הם המוצרים היחידים בהם רצוי להשתמש. תנסו להתנער מהתכתיבים החברתיים האלה, ולעשות רק מה שאתן מרגישות איתו בנוח.

אורגניק קאפ, 119 ש"ח בEco Store

4. משקיעים ומפרידים

בתכלס, זו לא באמת השקעה. כל מה שאתם צריכים זה את הסביבה הנכונה למחזר. מה הכוונה? שימו לב שרוב הפחים שנמכרו עד לפני 3-4 שנים היו מתאימים לשקית זבל אחת. ככל שהמודעות עלתה היצרנים הבינו שצריך להתקיים שינוי גם בעיצוב (ואתם יודעים כמה אני מסכימה שעיצוב זה דבר שמשנה חיים): ולכן הפכו את פח הזבל הסטנדרטי לכזה המחולק לשניים או אפילו שלושה תאים. בדרך כלל עיתונים ומוצרי נייר אנחנו בכל מקרה שמים בצד בשקית נייר, אבל הבנתי שיותר קשה לנו למחזר אריזות פלסטיק (כמו גביעי היוגורט והקוטג') או זכוכית, וזה בעיקר בגלל הצורה בה הפח מחולק.

למתקדמים: צרו בעצמכם קומפוסט! מה זה בכלל? טוב ששאלתם. קומפוסט הוא בעצם דשן אורגני, שנוצר על ידי פירוק חומרים טבעיים. כל מה שתצטרכו זה מיכל עם מכסה הרמטי, ולקרוא את הפוסט הזה מתוך הבלוג "בידייים", שמפרט בצורה מעולה על התהליך ושלבי ההכנה.

5. 100%

כמה אנחנו אוהבים להיות מאה אחוז. מאה אחוז בעבודה, מאה אחוז בלימודים, מאה אחוז עם הילדים. אבל מה עם מה שאנחנו לובשים? אזכיר ואומר שאיני מעודדת סגפנות או קיצוניות בשום דרך. אבל בפעם הבאה שאתם רוכשים פריט לבוש, בדקו ממה הוא מיוצר. השאיפה היא שהפריט יהיה 100%, כלומר- עשוי מחומר גלם אורגני, שגם מתקלה ומתפרק, בניגוד לבדים סינתטיים. 100% צמר, כותנה, או פשתן, הם התחלה מצוינת (ודי פשוטה אם תשאלו אותי).

6. מלאו את הבית בעציצים

מעבר לעובדה שזה אסתטי ומחייה כל בית, העציצים גם יעזרו לכם לנשום טוב יותר. במהלך היום הם נושמים פחמן דו חמצני (Co2) ופולטים חמצן לאוויר. כן כן, הם מייצרים לנו אוויר לנשימה. קיימים גם מספר צמחים שהם מטהרי אוויר, ויהיו מושלמים לכל חדר. גם יפים וגם מועילים, יש טוב מזה?

אגב, יש גם פתרון להורגי העציצים הסדרתיים, Plant it חשבו גם עליכם ויצרו קטגוריה באתר לצמחים שמאוד קשה להרוג. הם עושים משלוחים לכל הארץ וגם ניתן לבחור באתר שלהם עציצים יפים במיוחד.

7. ניקיון מעל הכל

אם יש משהו שממש מזהם, זה חומרי ניקוי כימיים. לא רק שהם לא טובים לנו ומגיעים בבקבוקי פלסטיק, תהליך הייצור וההפקה שלהם גורר ה מ ו ן פליטה של שיירים כימיים לאוויר – שאנחנו נושמים. החנות eco store החכימה ויצרה קטגוריה שלמה של חומרי ניקוי באתר שלהם, שיספקו כל אמא ג'רמופובית. בונוס: בהגעה לחנות תוכלו למלא בקבוקים שתביאו מהבית בחומר ניקוי טבעי העשוי מאשכוליות ולימונים, בעלות זעומה.

8. תקנו מקומי

הישראלים כל כך אוהבים להתפאר בארץ, בין אם בנופיה, תפוקתה, או אנשיה, "אין כמו ישראל!" אז,  למה אתם קונים כל כך הרבה בחו"ל? מעבר לתהליך הייצור, תהליך השינוע הוא לא פחות מזהם. נסו לקנות תוצרת כחול לבן: בין אם בגדים, רהיטים, כלים, ואפילו ירקות ופירות. תמכו בעסקים קטנים, ונסו לצמצם רכישה ברשתות האופנה הבינלאומיות. אם אתם מחפשים עסק בתחום מסוים שמייצר בארץ, תוכלו להכנס לקטלוג כחול-לבן, בו תמצאו את כל העסקים שמייצרים בארץ את המוצרים שלהם. עכשיו אין לכם תירוצים 😉

דרך נוספת ולא פחות מדהימה בתחום האופנה היא כמובן קנייה של פריטים יד שנייה ווינטאג', עליהם אפרט בפוסט נפרד ממש בקרוב.

לסיכום

חזרתי על כך כמה וכמה פעמים, אני ממש מתעבת סגפנות. אני לא מתכוונת להטיף, פשוט כי אני שונאת שעושים זאת עבורי. נסו לחשוב על זה ככה: מדובר במעגל. תהליך מניע תהליך. נסו להבין שלא מדובר בויתור או התפשרות, אלא שינוי הרגלים. אין דבר חזק יותר מכוחו של הרגל, אני פועלים בצורות מסויימות כי ההורים שלנו לימדו אותנו לפעול ככה, והם למדו זאת מהוריהם- הרבה לפני שהתחממות גלובלית היה בכלל משהו. נסו לחשוב מה תוכלו לעשות מבלי להתפשר על אורח החיים הנוכחי שלכם, ובעיקר תהיו פתוחים לנסות דרכים חדשות. לי למשל ממש קשה לחשוב על לא לטוס בכלל לחול, או לצמצם את כמות הנסיעות שלי. מה אני בכל זאת יכולה לעשות? לטייל יותר בארץ ובמקביל לנסיעות לחו"ל לעודד תיירות פנימית. אפשר גם וגם, ובאמת שזה לא קשה 😊

נהנית? זה הזמן לשתף עם חבריך

אהבת את הפוסט?
הנה עוד כמה מומלצים

סגירת תפריט